Skąd pomysł na łączenie coachingu i hipnozy, czyli skąd to przyszło?

Często pracuję z osobami, które praktykują medytację, jogę, rozwijają się duchowo. Na sesjach coachingowych spontanicznie wchodziły one w stan relaksu, zadumy, przymykając oczy, przyjmując wygodną pozycję. Zauważyłam, że wtedy prowadzone przez nas dialogi są bardzo głębokie i transformujące. Oprócz słów pojawiały się obrazy, odczucia w ciele, symbole. Zmiany dokonywały się zwykle szybciej niż zakładaliśmy. I wtedy na pytanie „Jakiej metody Ty używasz, Aga? Bo to nie jest zwykły coaching” odpowiadałam zgodnie z prawdą – „Nie wiem. Prowadzi mnie intuicja i ufam procesowi.” Wtedy wysłałam w świat intencję by dowiedzieć się jaki jest ten klucz, co to za narzędzie, które jest tak skuteczne, a ja nie wiem co to jest? Odpowiedź przyszła w moje urodziny, gdy zadzwonił do mnie serdeczny znajomy z życzeniami i opowieścią o hipnozie i kursie hipnoterapii transpersonalnej. I to był moment AHA – to jest to! Obecnie jestem Praktykiem i Masterem Hipnozy i Hipnoterapii, a hipnoza stała się ważnym elementem mojej pracy i życia.

Co to jest coaching w hipnozie?

Coaching w hipnozie, znany również jako hipno-coaching, to połączenie dwóch metod – coachingu i hipnozy.

W procesie coachingowym wykorzystuję techniki hipnozy, takie jak głębokie relaksowanie, w celu uzyskania dostępu do podświadomości klienta i umożliwieniu mu dokonania pozytywnych zmian w jego zachowaniach i przekonaniach. Zmiany zawsze są zgodne z potrzebami danej osoby i mają służyć jej najwyższemu dobru, wykorzystaniu własnego pełnego potencjału. Stan relaksu i odprężenia często umożliwia łatwiejsze wyobrażanie sobie pozytywnych scenariuszy i odnalezienie wewnętrznych zasobów, które pomogą w realizacji celów.

Coaching w hipnozie może być stosowany w różnych obszarach, takich jak rozwój osobisty, biznesowy, zdrowotny czy sportowy. Może m.in. pomóc zwiększyć pewność siebie, poprawić komunikację, zmniejszyć stres. Praca tą metodą jest dla mnie absolutnie niezwykła, ponieważ pozwala przenieść się z łatwością do świata wyobraźni, której możliwości są nieograniczone. To też głęboka praca w obszarze emocji, wspomnień, często tych pozytywnych. Powrót do fajnych chwil, kiedy czuliśmy, że świat stoi przed nami otworem pozwala uwierzyć we własne siły i daje mego power do podjęcia zmian. I to nie jest z głowy „bo muszę” tylko z serca „marzę o tym, chcę i czuję, że mogę!”.

Co daje coaching w hipnozie?

Hipno-coaching może dostarczyć wiele korzyści, w tym np.:

  • Zwiększenie pewności siebie: Techniki hipnozy mogą pomóc w redukcji lęku i stresu, co pozwoli na zwiększenie poczucia pewności siebie w różnych sytuacjach.
  • Poprawa komunikacji: Poprzez techniki hipnozy i coachingu, możesz nauczyć się bardziej efektywnie komunikować swoje potrzeby i oczekiwania, co pomaga w budowaniu lepszych relacji z innymi.
  • Opracowanie strategii: Coaching w hipnozie może pomóc Ci w wyznaczeniu celów i opracowaniu planów działania, co pozwoli na ich osiągnięcie w sposób bardziej skuteczny i efektywny.
  • Zmiana negatywnych nawyków: Techniki hipnozy są wspierające w zmianie negatywnych schematów myślenia i działania, co pozwoli na lepsze funkcjonowanie i osiągnięcie lepszych wyników.
  • Poprawa zdrowia i samopoczucia: hipno-coaching jest pomocny w redukcji stresu, poprawie snu i wzmocnieniu systemu odpornościowego, co wpływa pozytywnie na ogólne zdrowie i samopoczucie.
  • Rozwój osobisty: Coaching w hipnozie jest skuteczną metodą w odkrywaniu swoich mocnych stron i zasobów.

Korzyści płynące z coachingu w hipnozie dla biznesu:

  • Zwiększenie efektywności: hipno-coaching jest pomocny w zwiększeniu skuteczności i wydajności w pracy, poprzez opracowanie indywidualnych planów zarządzania czasem, redukcji stresu i poprawy umiejętności komunikacyjnych.
  • Lepsze przywództwo: rozwój umiejętności przywódczych, takich jak motywowanie pracowników, budowanie zespołu i podejmowanie skutecznych decyzji.
  • Zmiana negatywnych nawyków: Coaching w hipnozie może pomóc w zmianie negatywnych nawyków na takie, które Ci służą.
  • Budowanie zaangażowania: zwiększenie motywacji i satysfakcji z pracy.

Wszystkie te korzyści zależą od indywidualnych potrzeb i celów klienta oraz kompetencji i doświadczenia coacha hipnoterapeuty. Warto decydując się na coaching w hipnozie skorzystać z usług osoby, która ma kompetencje i praktykę w obu obszarach – zarówno coachingu jak i hipnozy.

Dlaczego hipno-coaching jest skuteczny?

Hipnoza pozwala na osiągnięcie stanu relaksacji, który ułatwia przetwarzanie informacji oraz dostęp do wewnętrznych zasobów. W tym stanie umysł jest bardziej podatny na sugestie i pozytywne wizualizacje, co ułatwia osiągnięcie celów i zmianę negatywnych nawyków.

Coaching w hipnozie pozwala na bardziej skuteczną pracę z podświadomością, co umożliwia wykorzystanie jej potencjału w procesie zmiany. W ten sposób możliwe jest osiągnięcie szybszych i trwalszych efektów.

Czy hipno-coaching online jest skuteczny?

Jednym z głównych czynników wpływających na skuteczność coaching w hipnozie online jest zaangażowanie i zaufanie klienta do procesu, a także do coacha. Wymaga to również dobrego połączenia internetowego, aby zapewnić płynną transmisję dźwięku i obrazu, co może wpłynąć na głębokość hipnozy i interakcję pomiędzy coachem i klientem. Równie ważne jest, by podczas sesji zapewnić sobie ciszę i spokój – by nie przeszkadzali nam inni domownicy, w tym zwierzęta domowe (z doświadczenia wiem, że to właśnie czworonogi wprowadzają na sesjach najwięcej zamieszania).

Podsumowując, coaching w hipnozie online jest skuteczny, o ile zachowane są odpowiednie warunki i klient jest gotowy na zmianę i odpowiednio zaangażowany w proces.

Jak wygląda coaching w hipnozie?

Krok 0 – Bezpłatna konsultacja przed sesją

Zaczynamy od bezpłatnej konsultacji wstępnej, na której sprawdzam oczekiwania, wyjaśniam techniki, które zostaną wykorzystane podczas sesji i odpowiadam na wszelkie pytania i wątpliwości.

Poniżej przedstawiam przebieg właściwej sesji:

Krok 1 – Rozmowa coachingowa – określenie celów i efektów pracy

Przed rozpoczęciem sesji hipnotycznej przeprowadzam rozmowę z klientem, aby dowiedzieć się o jego celach i oczekiwaniach związanych z coachingiem w hipnozie. Sporządzam notatki słowo w słowo, by dając sugestie podczas hipnozy były one w pełni zgodne i spójne z intencją. Słowa mają moc, a każdy z nas nadaje nieco inne znaczenie symbolom, dlatego indywidalne podejście jest tu ważne.

Krok 2 – Indukcja hipnotyczna – wprowadzenie w trans

Przeprowadzam indukcję hipnotyczną, która pomaga klientowi wejść w stan głębokiej relaksacji i zwiększa skuteczność pracy. Indukcja hipnotyczna może obejmować sugestie słowne, oddechowe techniki relaksacyjne lub wizualizacje. Metody indukcji dobieram indywidualnie do osoby, z którą pracuję.

Krok 3- Praca z podświadomością 

Gdy klient jest w stanie głębokiej relaksacji, prowadzimy dialog coachingowy. Wykorzystuję moc słów – pozytywnych sugestii, ale także, wizualizacje lub symbole, aby uzyskać dostęp do podświadomości i wprowadzić pozytywne zmiany w zachowaniach i przekonaniach zgodnie z potrzebami.

Krok 4 – Integracja i refleksja 

Po zakończeniu sesji hipnotycznej rozmawiamy, co jest pomocne w przyjęciu i utrwaleniu pozytywnych zmian. To czas refleksji nad tym, co się wydarzyło podczas sesji i jakie wnioski można wyciągnąć z tego doświadczenia.

Krok 5 – Plan działania

Zwykle pod na koniec spotkania korzystając z narzędzi coachingowych wspieram klientów w opracowaniu planu działania, który pozwoli wykorzystać pozytywne zmiany w codziennym życiu i pracy.

Coaching w hipnozie jest elastycznym procesem, który jest dostosowany do indywidualnych potrzeb i celów. Każda sesja jest unikalna i zależy od konkretnej sytuacji i potrzeb. Ja jako coach i hipnotyzer tańczę do muzyki, która gra w duszy klienta i daję się ponieść intuicji i prowadzeniu duszy.

Czy coaching w hipnozie jest bezpieczny?

Agnieszka Zachwieja coaching w hipnozie

Podczas sesji hipnotycznej, klient pozostaje zawsze świadomy i kontroluje proces. Jako coach i hipnoterapeutka wykorzystuję techniki hipnozy, w celu uzyskania dostępu do podświadomości – otwieram kanał komunikacji między podświadomym i świadomym umysłem omijając tzw. czynnik krytyczny. Klient w każdej chwili ma pełną kontrolę nad tym, co dzieje się podczas sesji i może przerwać ją w dowolnym momencie.

Co jest ważne? Otwartość na proces i wzajemne zaufanie. Klient powinien również być w pełni świadomy swojego stanu zdrowia. Zdecydowanie odradzam korzystanie z sesji hipnotycznej w przypadku chorób psychicznych, epilepsji, schizofrenii, przebywania pod wpływem substancji psychoaktywnych lub innych stanów, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podczas sesji. Jeśli masz wątpliwości czy hipnoterapia jest dla Ciebie odpowiednią metodą – powiedz mi o tym na konsultacji.

Podsumowując, coaching w hipnozie jest bardzo bezpieczny, o ile jest przeprowadzony przez wykwalifikowanego coacha hipnoterapeutę, który przestrzega etycznych standardów praktyki, a klient nie ma przeciwwskazań medycznych do tej formy pracy. Hipnoterapia globalnie jest bardzo bezpieczną metodą, dlatego pozwala również na pracę z kobietami w ciąży.

Co to jest podświadomość i dlaczego warto z nią pracować?

Podświadomość to część naszej psychiki, która znajduje się poza naszą świadomością. Zawiera ona różne informacje, przekonania, nawyki, emocje i instynkty, których nie jesteśmy świadomi na co dzień.

Podświadomość pełni ważną rolę w naszym życiu, wpływając na nasze zachowania, reakcje i wybory. Może być źródłem naszych lęków, obaw i negatywnych przekonań, ale także pozytywnych wartości i motywacji.

W trakcie sesji hipnoterapii lub coachingu w hipnozie, pracuje się z podświadomością, aby zmienić negatywne przekonania i nawyki, a także wzmacniać pozytywne emocje i wartości. Poprzez osiągnięcie stanu hipnozy, można uzyskać łatwiejszy dostęp do podświadomości i zacząć ją reprogramować, co pozwala na wprowadzenie pozytywnych zmian w naszym życiu.

Indywidualne pozytywne sugestie w coachingu hipnotycznym

Pozytywne sugestie w coachingu w hipnozie działają poprzez wprowadzenie do podświadomości pozytywnych myśli, obrazów i przekonań, które mogą pomóc w osiągnięciu wyznaczonych celów. Sugestie te są przekazywane w trakcie stanu transu hipnotycznego, kiedy podświadomość jest bardziej podatna na przyjmowanie nowych informacji i sugestii. By proces był skuteczny i etyczny ważne jest to, by sugestie były precyzyjnie dobrane do potrzeb, dlatego na początku sesji robię wywiad, podczas którego sprawdzam co konkretnie dla danej osoby jest ważne, czego pragnie, potrzebuje. To właśnie słowa wypowiedziane przez klienta 1:1 służą mi do budowania indywidualnych sugestii hipnotycznych.

Poprzez powtarzanie pozytywnych sugestii w stanie hipnozy, klient zaczyna wierzyć w ich prawdziwość i pozytywnie zmienia się jego nastawienie, myśli i zachowanie. To z kolei prowadzi do pozytywnych zmian w jego życiu, co jest celem coachingu w hipnozie.

Moc wyobraźni, symboli i metafory w coachingu i hipnozie

Wyobraźnia, obrazy, metafory i symbole są ważnymi i skutecznymi narzędziami coachingu, szczególnie w coaching w hipnozie.

Wyobraźnia to zdolność do wizualizowania i wyobrażania sobie rzeczy, sytuacji lub doświadczeń. Pomaga wyjść poza ramy racjonalnego umysłu. Może ona pomóc wizualizować swoje cele, a następnie krok po kroku pracować nad ich osiągnięciem. To co ważne – pracując z obrazem pracujemy z tym co się pojawia, co jest żywe i podążamy za tym spontanicznie. Nie ma tu utartego schematu.

Symbole to obrazy, które mają znaczenie dla klienta. Mogą one pomóc zrozumieć i przepracować trudne doświadczenia oraz odkryć rozwiązania problemów. Symbole są również pomocne w zrozumieniu swojego wewnętrznego świata i zidentyfikowaniu swoich wartości.

Metafory pomagają w odkryciu kreatywnych sposobów szukania rozwiązań. To potężne narzędzie pozwalające na głęboką i transformującą pracę. Metafora to forma wyrazu, która umożliwia mówienie obrazowo o rzeczach trudnych, co do których trudno rozmawiać otwarcie i wprost.

Poprzez skupienie uwagi na wewnętrznym świecie coaching w hipnozie pozwala na dostęp do głębszych poziomów umysłu, co często prowadzi do odkrycia nowych perspektyw i możliwości.

Jeśli zastanawiasz się czy coaching w hipnozie będzie dla Ciebie odpowiednią metodą pracy – zapraszam Cię na bezpłatną konsultację, na której pomogę Ci podjąć najlepszą dla Ciebie decyzję.